WEST

2015-2016 SEASON

8TH GRADE PLAYER OF THE YEAR

KENDALL MILTON (CA)

NOMINEES

DJ UIAGALELEI -UPLAND (CA)

ZION ALEFOSIO -LOS ANGELES (CA)

RAQUEAL "Q" WAGSTAFF -MURRIETA (CA)

KRIS HUTSON -LOS ANGELES (CA)

KENDALL MILTON -CLOVIS (CA)

AMARI GRAHAM -PHOENIX (AZ)

COLE BOOP -ALTA LOMA (CA)

JAVON TADE -SEATTLE (WA)

MILES JACKSON -PORTLAND (OR)

CJ JORDAN -PORLTAND (OR)

CHRIS STREET -LOS ANGELES (CA)

7TH GRADE & UNDER PLAYER OF THE YEAR

ANTHONY BEAVERS (CA)

NOMINEES

AMIR BANKHEAD -PALMDALE (CA)

JORDAN RICHBURG -LONG BEACH (CA)

TREY MARTIN -YUMA (AZ)

GINO TORRES -LAS VEGAS (NV)

ANTHONY BEAVERS -LOS ANGELES (CA)

ABDUL NOOR-BEYAH -SAN DIEGO (CA)

JASON BOYLE -SAN DEIGO (CA)

QB OF THE YEAR

DJ UIAGALELEI (CA)

NOMINEES

DJ UIAGALELEI -UPLAND (CA)

COLE BOOP -ALTA LOMA (CA)

SEAN NOLAN -LAS VEGAS (NV)

JAVON TADE -SEATTLE (WA)

BRYCE YOUNT -LOS ANGELES (CA)

TREY MARTIN -YUMA (AZ)

CJ JORDAN -PORTLAND (OR)

RB OF THE YEAR

RAQUEAL "Q" WAGSTAFF (CA)

NOMINEES

ZION ALEFOSIO -LOS ANGELES (CA)

RAQUEAL "Q" WAGSTAFF -MURRIETA (CA)

KRIS HUTSON -LOS ANGELES (CA)

AMIR BANKHEAD -PALMDALE (CA)

AMARI GRAHAM -PHOENIX (AZ)

KEYVON MARTIN -SAN DIEGO (CA)

CHRIS STREET -LOS ANGELES (CA)

WR OF THE YEAR

ANTHONY BEAVERS (CA)

NOMINEES

DARION GREEN-WARREN -LOS ANGELES (CA)

ANTHONY BEAVERS -LOS ANGELES (CA)

TANNER GAINES -YUMA (AZ)

WINSTON BUTLER -SACRAMENTO (CA)

DOMINIQUE DAVIS -PHOENIX (AZ)

CJ WARD -STOCKTON (CA)

LINEMAN OF THE YEAR

GINO TORRES (NV)

NOMINEES

GINO TORRES -LAS VEGAS (NV)

HANDRICK KUPU -CORONA (CA)

TYHREL VI -PORTLAND (OR)

ISIAIAH CRABTREE -SAN DIEGO (CA)

JAIDEN NAVARETTE -CORONA (CA)

DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR

DARION GREEN-WARREN (CA)

NOMINEES

JAIDEN NAVARETTE -CORONA (CA)

DARION GREEN-WARREN -LOS ANGELES (CA)

JORDAN RICHBURG -LONG BEACH (CA)

JUSTIN LOCKE -CHULA VISTA (CA)

JASON BOYLE -SAN DIEGO (CA)

COACH OF THE YEAR

KEEFE MATHENY (CA)

NOMINEES

KEEFE MATHENY -12U INLAND EMPIRE DUCKS (CA)

PRIEST "SOOPAFLY" BROOKS- 14U DIAMOND VALLEY STEELERS (CA)

ANTHONY JORDAN -PORTLAND GENERALS (OR)

JUAN WILSON- CERRITOS STEELERS (CA)

STEVEN GRIFFIN -COLORADO COMMANDERS (CO)

CO-LEAGUE OF THE YEAR

ORANGE COUNTY JUNIOR ALL AMERICAN FOOTBALL (CA)

NATIONAL YOUTH SPORTS NEVADA

NOMINEES

ORANGE COUNTY JUNIOR ALL AMERICAN FOOTBALL (OCJAAF) -CA

SNOOP YOUTH FOOTBALL LEAGUE -CA

SOUTHERN CAL ELITE YOUTH FOOTBALL LEAGUE (SCEYFL) -CA

NOR CAL AYF -CA

SOUTHERN CAL JUNIOR ALL AMERICAN FOOTBALL (SCJAAF) -CA

NORTHERN CAL YOUTH FOOTBALL & CHEER (NCYFC) -CA

INLAND EMPIRE JUNIOR ALL AMERICAN FOOTBALL (IEJAAF) -CA

PHOENIX AYF (PHXAYF) -AZ

NATIONAL YOUTH SPORTS (NYS) -NV

COLORADO YOUTH FOOTBALL LEAGUE (CYFL) -CO

SOUTHERN NEVADA YOUTH SPORTS ASSOC (SNYSA) -NV


CO-ORGANIZATION OF THE YEAR

INLAND EMPIRE DUCKS (CA)

DIAMOND VALLEY STEELERS (CA)

NOMINEES

MORENO FALCONS (CA)

DIAMOND VALLEY STEELERS (CA)

PORTLAND GENERALS (OR)

INLAND EMPIRE DUCKS (CA)

HENDERSON COWBOYS (NV)

CARSON COLTS (CA)

EAST COUNTY LIONS (CA)

GILBERT DAWGS (AZ)

TEAM OF THE YEAR

CARSON COLTS 11U (CA)

NOMINEES

CARSON COLTS 11U (CA)

NORTH VALLEY GOLDEN BEARS 11U (CA)

COLORADO COMMANDERS 8U (CO)

PORTLAND GENERALS 14U (OR)

INLAND EMPIRE DUCKS 14U (CA)

INLAND EMPIRE DUCKS 12U (CA)

DIAMOND VALLEY STEELERS 12U (CA)

HENDERSON COWBOYS 12U (NV)

MILE HIGH WOLVERINES 12U (CO)

WEST

2014-2015

CO- 8TH GRADE PLAYER OF THE YEAR

JT DANIELS - INLAND EMPIRE DUCKS (CA)

MAX WILLIAMS -INLAND EMPIRE DUCKS (CA)

NOMINEES

JT DANIELS- (CA)

MAX WILLIAMS-  (CA)

OMARRI GARY (CA)

JOSH DELGADO (CA)

COLE BOOP (CA)

HORACE MCCOY (CA)

DEMONTRE THOMAS (CA)

MEKELEE GAUTAVAI (UT)

 

7TH GRADE PLAYER OF THE YEAR

AMIR BANKHEAD (CA)

NOMINEES 

AMIR BANKHEAD (CA)

KENDAL MILTON (CA)

AMARI GRAHAM (AZ)

SEAN NOLAN (NV)

JAVON TRADE (WA)

 

QB OF THE YEAR

JT DANIELS (CA)

NOMINEES

JT DANIELS (CA)

COLE BOOP (CA)

KYLE TRUJILLO (CA)

DEMONTRE THOMAS (CA)

 

RB OF THE YEAR

AMIR BANKHEAD (CA)

NOMINEES

AMARI GRAHAM (AZ)

MEKELEE GAUTAVAI (UT)

AMIR BANKHEAD (CA)

OMARRI GARY (CA)

 

WR OF THE YEAR

JOSH DELGADO (CA)

NOMINEES

JOSH DELGADO (CA)

MAX WILLIAMS (CA)

KENDAL MILTON (CA)

 

LINEMEN OF THE YEAR

FAATUIOLEMOTU TUITELE (HI)

NOMINEES

FAATUIOLEMOTU TUITELE (HI)

FREDDIE BORUDA (AZ)

 

DEFENSIVE PLAYER

BRENNAN RAMOS (CA)

NOMINEES

JACK DREWS (UT)

TYLER LUCKETT (CA)

BRENNAN RAMOS (CA)

COACH OF THE YEAR

KEEFE DEROME -INLAND EMPIRE DUCKS (CA)

NOMINEES

KEEFE DEROME- INLAND EMPIRE DUCKS (CA)

DAVID WHITE - LAS VEGAS COWBOYS (NV)

TEAM OF THE YEAR

INLAND EMPIRE DUCKS 14U (CA)

NOMINEES

INLAND EMPIRE DUCKS 14U (CA)

INLAND EMPIRE DUKCS 12U (CA)

DIAMOND VALLEY STEELERS 11U (CA)

TURLCOK 49ERS 10U (CA)

SOUTHEAST VALLEY AZTECS 10U (AZ)

 

ORGANIZATION OF THE YEAR

DIAMOND VALLEY STEELERS (CA)

NOMINEES

DIAMOND VALLEY STEELERS (CA)

INLAND EMPIRE DUCKS (CA)

CARSON COLTS (CA)

CERRITOS STEELERS (CA)

 

CO-LEAGUE OF THE YEAR

SAN DIEGO YOUTH FOOTANLL (SDYFC)

CENCAL

NOMINEES

SNOOPYFL

ORANGE COUNTY (OCJAAF)

CENCAL

SAN DIEGO YOUTH FOOTBALL (SDYFC)

NOR CAL AYF