SOUTHEAST

2015-2016 SEASON

8TH GRADE PLAYER OF THE YEAR

HARRISON BAILEY (GA)

NOMINEES

HARRISON BAILEY -HILLGROVE HAWKS (GA)

BRENT "B.J." RANDOLPH -PHENIX CITY (AL)

DANTE MARSHALL -ALLATOONA BUCS (GA)

ISAIAH RATCLIFF -ATLANTA (GA)

BENJAMIN ONWUZO -MIRAMAR (FL)

ANDRE STRINGFIELD -MIAMI (FL)

ZAMIR KNIGHTEN -DOVER (FL)

ZYREE ROUNTREE -ZEPHYRHILLS (FL)

EDWIN RHODES III -MIAMI (FL)

JAMES MOORE -LOUSIVILLE (KY)

KEJON OWENS -MIAMI (FL)

DAWSON ELLINGTON -STOCKBRIDGE (GA)


7TH GRADE PLAYER OF THE YEAR

BRYCE YATES (KY)

NOMINEES

BRYCE YATES -LOUISVILLE (KY)

KHAMARI BROWN -TALLAHASEE (FL)

TIMARI BROWN -TALLAHASEE (FL)

EMILE AIME -MIAMI GARDENS (FL)

LANGSTON WHITE -DECATUR (GA)

NICHOLAS VATTIATO -PEMBROKE PINES BENGALS (FL)

DUJUAN SHARP -RUTHERFORD TIDE (TN)

MAKEIL KENDRICK -PERRY PANTHERS (GA)

TREVOR ROBINSON -MONTGOMERY FALCONS (AL)

6TH GRADE & UNDER CO-PLAYERS OF THE YEAR

JOQUEZ SMITH (FL)

WILLIAM JAMES (AL)

NOMINEES

JAHARI CLEMONS -GAINESVILLE (FL)

REMI ADAMS- ACWORTH (GA)

RYAN GREEN- ATLANTA (GA)

RYAN NOLAN -GAINESVILLE (FL)

JOQUEZ SMITH -TAMPA (FL)

D'ANTHONY CRAYTON -JONESBORO (GA)

JEREMIAH GABRIEL -SAVANNAH (GA)

WILLIAM JAMES -WEST MOBILE BUCS (AL)

QB OF THE YEAR

HARRISON BAILEY (GA)

NOMINEES

DANTE MARSHALL -ALLATOONA BUCS (GA)

HARRISON BAILEY -HILLGROVE HAWKS (GA)

JUDAH NORWOOD -DADE CITY (FL)

PETER ZAMORA -DAVIE (FL)

NICHOLAS VATTIATO -PEMBROKE PINES BENGALS (FL)

TRE MILES -PHENIX CITY (AL)

CARREY SIMON JR -WEST MOBILE BUCS (AL)

RB OF THE YEAR

MAKEIL KENDRICK (GA)

NOMINEES

KEJON OWENS -MIAMI (FL)

ANDRE STINGFIELD -MIAMI (FL)

TERIAN WILLIAMS -NORTH HENRY TIGERS (GA)

ISAIAH JOSEPH- TAMPA (FL)

DUJUAN SHARP - RUTHERFORD TIDE (TN)

REMI ADAMS -ACWORTH (GA)

JAMARIN SMITH -LOUISVILLE (KY)

MAKEIL KENDRICK -PERRY PANTHERS (GA)

WILLIAM JAMES -W MOBILE BUCS (AL)

WR OF THE YEAR

TREVOR ROBINSON (AL)

NOMINEES

BRYCE YATES -LOUISVILLE (KY)

JAMES MOORE -LOUISVILLE (KY)

FATIR MUHAMMAD -MARIETTA (GA)

JERIMAIYA MITCHELL -FT LAUDERDALE (FL)

KYVOHN SINGLETARY -MIAMI (FL)

TREVOR ROBINSON -MONTGOMERY FALCONS (AL)

BRENT "BJ" RANDOLPH -PHENIX CITY (AL)

LINEMAN OF THE YEAR

KADE BRYANT (FL)

NOMINEES

DEMETRI SCOTT -LOUISVILLE (KY)

DARTANYEN CARDOZA -PHENIX CITY (AL)

HENRY WILLIAMS -MIAMI (FL)

ALBERT FLETCHER -MIAMI (FL)

JAHARI CLEMONS -GAINESVILLE PANTHERS (FL)

KADE BRYANT -LAKE NONA LIONS (FL)

RESEAN "PANCAKE" MAYS -GAINESVILLE RATTLERS (FL)

DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR

MBITI WILLIAMS (GA)

NOMINEES

MBITI WILLIAMS -ARCHER TIGERS (GA)

KHAMARI BROWN -TALLAHASEE (FL)

TIMARI BROWN -TALLAHASEE (FL)

JALEN GUMMER -LAKE NONA LIONS (FL)

CORDE ST LOUIS -FT LAUDERDALE (FL)

CO-COACH OF THE YEAR

SHEAROD MACK (KY)

JACKIE DE MANUEL (AL)

NOMINEES

SHEAROD MACK -9U SHIVELY SEMINOLES (KY)

CAREY SIMON -10U WEST MOBILE BUCS (AL)

JADE GUMMER -LAKE NONA LIONS (FL)

GUS JOHNSON -14U GEORGIA THOROUGHBREDS (GA)

RONALD SANKEY -12U MONTGOMERY FALCONS (AL)

JACKIE DE MANUEL -10U WEST MOBILE BUCS (AL)


LEAGUE OF THE YEAR

YOUTH FOOTBALL ALLIANCE (YFA) -GA

NOMINEES

YOUTH FOOTBALL ALLIANCE (YFA) -GA

FLO-RIDA YOUTH FOOTBALL LEAGUE (FYFL) -FL

CENTRAL ALABAMA YOUTH FOOTBALL LEAGUE (CAYFL) -AL

MOBILE YOUTH FOOTBALL CONFERENCE  (MYFC) -AL

TENNESSEE YOUTH FOOTBALL LEAGUE (TNYFL) -TN

MID FLORIDA FOOTBALL & CHEER (MFFCC)- FL

KNOXVILLE METRO -TN

LOUISVILLE YOUTH FOOTBALL LEAGUE (LYFL) -KY

TAMPA BAY YOUTH FOOTBALL LEAGUE (TBYFL)- FL

GWINNETT FOOTBALL LEAGUE (GFL) -GA

AMERICAN YOUTH FOOTBALL LEAGUE (AYFL) -FL


ORGANIZATION OF THE YEAR

ATLANTA DUCKS (GA)

NOMINEES

CENTRAL DEKALB JAGUARS (GA)

ATLANTA DUCKS (GA)

MONTGOMERY FALCONS (AL)

APOPKA RAPTORS (FL)

CAROL CITY CHIEFS (FL)

GAINESVILLE PANTHERS (FL)

DOSS DRAGONS (KY)

GEORGIA THOROUGHBREDS (GA)

NASHVILLE CARDINALS (TN)

RUTHERFORD TIDE (TN)



TEAM OF THE YEAR

WEST MOBILE BUCS 10U (AL)

NOMINEES

SHIVELY SEMINOLES 9U (KY)

WEST MOBILE BUCS 10U (AL)

GEORGIA THOROUGHBREDS 14U (GA)

ATLANTA DUCKS 10U (GA)

AUGUSTA BULLDOGS 14U (GA)

CAROL CITY CHIEFS 12U (FL)

FT LAUDERDALE HURRICANES 14U (FL)

PEMBROKE PINES BENGALS 12U (FL)

RUTHERFORD COUNTY CRIMSON TIDE 12U (TN)

GAINESVILLE PANTHERS 8U (FL)

FRANK CALLEN BOYS CLUB 8U (GA)

PERRY PANTHERS 12U (GA)

10TH ST CARDINALS 13U (KY)

MONTGOMERY FALCONS 12U (AL)



SOUTHEAST

2014-2015 SEASON

8TH GRADE PLAYER OF THE YEAR

NAYQUAN WRIGHT- CAROL CITY CHIEFS (FL)

NOMINEES

A'MONTAE SPIVEY-PHENIX CITY (AL)

STEELE CHAMBERS- ALPHARETTA (GA)

KJ WALLACE (GA)

OWEN PAPPOE-GRAYSON RAMS (GA)

CHILTON TOLLIVER-GRAYSON RAMS (GA)

JALEN MITCHELL -ROCKLEDGE (FL)

NAYQUAN WRIGHT-CAROL CITY CHIEFS (FL)

LEXINGTON "FLEX" JOSEPH- NORTHSIDE PANTHERS (FL)

VIC VEGA -LAKE NONA (FL)

ZAC SMITH -(FL)

 

7TH GRADE PLAYER OF THE YEAR

HARRISON BAILEY -HILLGROVE HAWKS (GA)

NOMINEES

HARRISON BAILEY -HILLGROVE HAWKS (GA)

RIDGE JOHNSON- AUGUSTA (GA)

KADE BRYANT-LAKE NONA (FL)

EDWIN RHODES III- MIAMI GARDENS (FL)

ZAMIR KNIGHTEN- (FL)

ANDRE STRINGFIELD- (FL)

BRENT "BJ" RANDOLPH-PHENIX CITY (AL)

 

6TH GRADE & UNDER PLAYER OF THE YEAR

REMI ADAMS -ACWORTH WARRIORS (GA)

NOMINEES 

REMI ADAMS -ACWORTH WARRIORS (GA)

NICHOLAS VATTIATO- PPO BENGALS (FL)

DUJUAN SHARP- UNA BEARS (TN)

 

QB OF THE YEAR

HARRISON BAILEY -HILLGROVE HAWKS (GA)

NOMINEES

HARRISON BAILEY- HILLGROVE HAWKS (GA)

EDWIN RHODES III- MIAMI GARDEN RAVENS (FL)

JKORI JONES -GRAYSON RAMS (GA)

 

RB OF THE YEAR

ZAMIR KNIGHTEN (FL)

NOMINEES

REMI  ADAMS -ACWORTH WARRIORS (GA)

DUJUAN SHARP -UNA BEARS (TN)

ANDRE STRINGFIELD (FL)

ZAMIR KNIGHTEN -(FL)

A'MONTAE SPIVEY-PHENIX CITY (AL)

JALEN MITCHELL- ROCKLEDGE (FL)

NAYQUAN WRIGHT- MIAMI GARDENS CHIEFS (FL)

JONATHAN HALYARD- GRAYSON RAMS (GA)

 

WR OF THE YEAR

BRENT "BJ" RANDOLPH -PHENIX CITY RED DEVILS (AL)

NOMINEES

BRENT "BJ" RANDOLPH- PHENIX CITY (AL)

ZION HAWKINS- NORTH PAULDING (GA)

MASON BANKS -COLUMBUS (GA)

 

LINEMAN OF THE YEAR

ZAC SMITH (FL)

NOMINEES

QUENTIN SKINNER- (GA)

GIL DUNCAN  (GA)

KADE BRYANT- LAKE NONA (FL)

CHILTON TOLLIVER (GA)

BRANDON MCCRAE (FL)

GRYFFIN SCHRAMM (FL)

ZAC SMITH (FL)

 

DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR

VIC VEGA- LAKE NONA (FL)

NOMINEES

VIC VEGA- LAKE NONA (FL)

ZAC SMITH (FL)

OWEN PAPPOE -GRAYSON RAMS (GA)

MBITI WILLIAMS - LAWRENCEVILLE (GA)

CO-COACH OF THE YEAR

KENYATTA WATSON -GRAYSON RAMS 8TH GRADE (GA)

TIM WYNN -ATLANTA VIKINGS 12U (GA)

NOMINEES

TIM WYNN- ATLANTA VIKINGS 12U (GA)

KENYATTA WATSON- GRAYSON RAMS 8TH GRADE (GA)

VALISTER WILSON- CENTRAL DEKALB JAGS (GA)

TERRELL DUNBAR- SPRINGFIELD YELLOW JACKETS 10U (TN)

CARLTON SPIVEY-PHENIX CITY RED DEVILS (AL)

DEVIN NEAL- LEXINGTON TIDE 12U (KY)

 

TEAM OF THE YEAR

ATLANTA VIKINGS 12U -GA

NOMINEES

ATLANTA VIKINGS 12U -GA

GRAYSON RAMS 8TH GRADE -GA

GEORGIA THOROUGHBREDS-14U -GA

ACWORTH WARRIORS 10U -GA

MIAMI GARDENS CHIEFS 14U-FL

MIAMI GARDENS RAVENS 12U-FL

SPRINGFILED YELLOW JACKETS 10U- TN

UNA BEARS 12U -TN

DOSS DRAGONS 11U-KY

SHIVELY SEMINOLES 14U -KY

LEXINGTON TIDE 12U- KY

 

CO-ORGANIZATION OF THE YEAR

PHENIX CITY RED DEVILS (AL)

MIAMI GARDENS RAVENS (FL)

NOMINEES

ATLANTA VIKINGS- GA

CENTRAL DEKALB JAGS- GA

ACWORTH WARRIORS- GA

MIAMI GARDENS RAVENS- FL

PPO BENGALS- FL

MOT COWBOYS- FL

BRANDON RAVENS-FL

APOPKA RAPTORS-FL

PHENIX CITY RED DEVILS- AL

HOOVER BUCS-AL

MONTGOMERY FALCONS-AL

UNA BEARS-TN

FULTON FALCONS-TN

HIGHVIEW MUSTANGS- KY

LOUISVILLE PATRIOTS-KY

 

LEAGUE OF THE YEAR

FLO-RIDA YOUTH FOOTBALL LEAGUE (FYFL) -FL

NOMINEES

FLO-RIDA YOUTH FOOTBALL LEAGUE (FYFL) -FL

CENTRAL ALABAMA (CAYFL)- AL

BREVARD COUNTY (BCYFCA) -FL

TAMPA BAY YOUTH FOOTBALL (TBYFL) -FL

MID FLORIDA (MFFCC) -FL

FLORIDA YOUTH FOOTBALL & CHEER (FYFCL) -FL

NORTHWEST GEORGIA (NWGYFL) -GA

GEORGIA MIDDLE SCHOOL (GMSAA)- GA

SOUTHERN COMPETITIVE (SCFL) -GA

TENN YOUTH FOOTBALL (TYFA) -TN

MID STATE (MSYFL)-TN

METRO LOUISVILLE (MLYA)-KY

LOUISVILLE YOUTH FOOTBALL (LYFL)-KY