5TH ANNUAL

NATIONAL MIDDLE SCHOOL SHOWCASE TOUR

MULTI PLAYER DISCOUNT
CURRENT GRADE
LOCATIONS
LOCATIONS (CONT)
POSITION
NAME & TEAM
SCOUT CODE (OPTIONAL)

5TH ANNUAL

NATIONAL MIDDLE SCHOOL SHOWCASE TOUR

THIS YEAR THE N.P.F.A WILL BE HOSTING IT'S 5TH ANNUAL NATIONAL MIDDLE SCHOOL SHOWCASE.  THIS SHOWCASE HAS ONE OF THE RICHEST HISTORIES IN A SHORT SPAN OF TIME AND HAS GIVEN MANY GREAT ATHLETES EXPOSURE. YOU CAN LOOK TO THE LEFT OF THE PAGE AND SEE OF SOME OF OUR DECORATED ALUMNI WHO ARE ALREADY MAKING BIG MOVES AT THE NEXT LEVEL, ALL THE WAY UP TO EARNING AN ATHLETIC SCHOLARSHIP AS AN UNDERCLASSMEN. THE EXPOSURE IN YOUTH SPORTS HAS GROWN TO THE POINT WHERE IT ISN'T UNCOMMON TO SEE A COUPLE OF MIDDLE SCHOOL AGED ATHLETES EARN AN EARLY SCHOLARSHIP OFFER FROM A UNIVERSITY. WE ARE THE UNDISPUTED CHAMPION AND OFFERING YOUTH ATHLETES AND UNDERCLASSMEN EXPOSURE.

THE MIDDLE SCHOOL SHOWCASE IS SET UP IN A COMBINE FORMAT WHERE PLAYERS IN GRADES 4TH-9TH ARE EVALUATED IN THE 40 YARD DASH, 3 CONE DRILL, 5-10-5, BROAD JUMP, POWER BALL TOSS, 1V1 DRILLS, 7V7 DRILLS, LINEMAN CHALLENGE, ETC. THE PLAYERS ARE GIVEN A COMBINE SCORE FOLLOWING THE EVENT AND ARE ABLE TO COMPARE THEMSELVES TO OTHERS IN THEIR RECRUITING CLASS AND FIND AREAS OF IMPROVEMENT.

PLAYERS FROM THE NATIONAL MIDDLE SCHOOL SHOWCASE WILL BE SELECTING FOR THE RISING FRESHMEN ALL AMERICAN GAME FEATURING THE TOP 7TH & 8TH GRADERS IN THE NATION & THE YOUTH 100 ALL AMERICAN GAME FEATURING THE TOP 5TH & 6TH GRADERS!!!

02/20- CHARLOTTE- GRANITE STREET SPORTS 12-4p

02/21- ATLANTA- ONE TOUCH SOCCER 11a-3p

03/06- KENTUCKY- LOUISVILLE SPORTS ACADEMY 12-4p

03/13- RICHMOND- SCOR 12-4p

03/19- DMV- WILLIAM J MYERS

03/19- DALLAS - GAME ON ATHLETICS (DENTON)

03/20- HOUSTON- WEST HOUSTON INDOOR

04/03- NEW JERSEY- TOTAL TURF 9AM-1PM

04/10- NASHVILLE, TN- TED RHODES SPORTS COMPLEX

04/17- SOUTHERN CAL

04/30- ORLANDO- EMORY HAMILTON SPORTS COMPLEX

05/01- MIAMI

NOMINATE AN ATHLETE

NOMINATE A TOP ATHLETE TODAY

Select file

VIEW THE RESULTS UNDERNEATH THE RANKINGS AND THE RESPECTIVE REGION'S TAB

NATIONAL

8TH GRADE PLAYER OF THE YEAR NOMINEES

MARSHAWN LLOYD (DE)

CHRIS TYREE (VA)

HARRISON BAILEY (GA)

MANNY FLORES (KS)

KENDAL MILTON (CA)

DE'JON SMITH (IN)

7TH GRADE PLAYER OF THE YEAR NOMINEES

PATRICK JOHNSON (NJ)

MICHAEL JOHNSON (MD)

BOBBY DUNN (VA)

BRYCE YATES (KY)

DONTREY "MAJIK" CARUTH-RECTOR (TX)

ANTHONY BEAVERS (CA)

REIS STOCKDALE (OH)

6TH GRADE & UNDER PLAYER OF THE YEAR NOMINEES

MAHKAI HOPKINS (PA)

TAKYE HEATH (VA)

BRAXTON TODD (WV)

JOQUEZ SMITH (FL)

WILLIAM JAMES (AL)

GABE WARREN (TX)

SHAWN THIGPEN (OH)

QB OF THE YEAR NOMINEES

MARSHAWN LLOYD (DE)

NAQUARI ROGERS (VA)

HARRISON BAILEY (GA)

MAGUIRE MARTIN (TX)

DJ UIAGALELEI (CA)

REIS STOCKDALE (OH)

RB OF THE YEAR NOMINEES

TIREK AUSTIN-CAVE (NJ)

ANTWAN LITTLETON (MD)

MAKEIL KENDRICK (GA)

JAYLEN RECORD (TX)

RAQUEAL "Q" WAGSTAFF (CA)

TRAVIS BOSTON (MI)

WR OF THE YEAR NOMINEES

PATRICK JOHNSON (NJ)

ZION LARKINS (MD)

TREVOR ROBINSON (AL)

MURRY THOMPSON (MS)

ANTHONY BEAVERS (CA)

LAEL WARREN (IN)

LINEMAN OF THE YEAR NOMINEES

NATHAN HOLLINGER (PA)

DEVIN GRINNAGE (MD)

KADE BRYANT (FL)

HAYDEN CONNER (TX)

GINO TORRES (NV)

DAMON PAYNE (MI)

DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR NOMINEES

PAUL LEFKOWITZ (NJ)

KASEEM VAULS (NC)

MBITI WILLIAMS (GA)

DEVIN DURHAM (LA)

DARION GREEN-WARREN (CA)

DE'JON SMITH (IN)

COACH OF THE YEAR NOMINEES

BUD KYLE (PA)

JARVIS THOMAS (MD)

CURTIS COVINGTON (MD)

SHEAROD MACK (KY)

JACKIE DE MANUEL (AL)

JOHN CARROLL (TX)

COLUMBO HACKETT (TX)

KEEFE MATHENY (CA)

DARRYL SMITH (IN)

LEAGUE OF THE YEAR NOMINEES

SOUTH JERSEY INDEPENDANT YOUTH FOOTBALL ASSOC (SJIYFA) -NJ

MON VALLEY MIDGET FOOTBALL LEAGUE (MVMFL) -PA

VIRGINIA ATHLETIC YOUTH FOOTBALL ASSOC (VAYFA) -VA

CENTRAL CAROLINA YOUTH FOOTBALL LEAGUE (CCYFL) -NC

YOUTH FOOTBALL ALLIANCE (YFA) -GA

SNOOP YOUTH FOOTBALL LEAGUE TEXAS -TX

ORANGE COUNTY JUNIOR ALL AMERICAN FOOTBALL (OCJAAF) -CA

GREATER OHIO YOUTH FOOTBALL CONF (GOYFC) -OH

ORGANIZATION OF THE YEAR NOMINEES

YORK BEARS (PA)

CENTRAL VIRGINIA HURRICANES (VA)

ATLANTA DUCKS (GA)

NORTH HOUSTON PANTHERS (TX)

INLAND EMPIRE DUCKS (CA)

DIAMOND VALLEY STEELERS (CA)

DETROIT SPARTANS (MI)

WEST 7 RAMS (MI)

TEAM OF THE YEAR NOMINEES

ST. PETERS SAINTS 7U (NJ)

MARYLAND SEAHAWKS 14U (MD)

WEST MOBILE BUCS 10U (AL)

JACKSON STEELERS 12U (MS)

CARSON COLTS 11U (CA)

DETROIT SPARTANS 14U (MI)

WESTSIDE WOLVERINES 8U (OH)

ANNOUNCER OF THE YEAR NOMINEES

WAYNE "THE VOYCE"

KENNY LONG

GAME OF THE YEAR NOMINEES

PATUXENT (MD) RHINOS VS CRAVEN (NC) JAGS 10U

MARYLAND SEAHAWKS VS SOUTHERN MD HEAT 14U/ 8TH GRADE

HAMILTON (MD) TIGERS VS WILMINGTON (DE) SOLDIERS 8TH GRADE

N.P.F.A TEAM USA VS CANADA 7TH GRADE

PPO (FL) BENGALS VS DV (CA) STEELERS 12U

MARYLAND SEAHAWKS VS FT LAUDERDALE HURRICANES 14U

JACKSON (MS) STEELERS VS PERRY (GA) PANTHERS 12U

CITY (IN) COLTS VS WEST MOBILE (AL) BUCS

WEST 7 (MI) RAMS VS FRANK CALLEN (GA) BOYS CLUB

WEST BALTIMORE (MD) DUCKS VS MARSHALL HEIGHTS (DC) BISON


N.P.F.A NATIONAL CHAMPIONSHIPS

"THE TOURNAMENT OF CHAMPIONS"

 THE N.P.F.A HOSTED IT'S ANNUAL NATIONAL CHAMPIONSHIP SERIES (MID ATLANTIC, SOUTHERN, SOUTHWEST, WEST COAST, ETC.). THIS YEAR WE ALSO HOSTED THE INAUGURAL "TOURNAMENT OF CHAMPIONS". IN THIS TOURNAMENT, THE WINNERS OF ALL OF OUR TOURNAMENT SERIES HAD AN OPPORTUNITY TO FACE OFF IN ORLANDO, FL.

N.P.F.A BCS NATIONAL CHAMPIONSHIPS

"TOURNAMENT OF CHAMPIONS" IN ORLANDO, FL

ALL NATIONAL CHAMPIONSHIP  WINNERS COMPETING IN ONE TOURNAMENT! 

7U CHAMPION

MUNICIPAL (AL) RAIDERS

8U CHAMPION

FRANK CALLEN (GA) BOYS CLUB

9U CHAMPION

SHIVELY (KY) SEMINOLES

10U CHAMPION

WEST MOBILE (AL) BUCS

12U CHAMPION

CAROL CITY (FL) CHIEFS

14U CHAMPION

FT LAUDERDALE (FL) HURRICANES

 

APPLICATION FOR NATIONAL CHAMPIONSHIP BID

Please fill in the information below:

Coaches Ballot

Please fill in the information below:

News

TOP 8TH GRADE PROSPECT FROM CAMP GETS OFFER FROM WVU!!!

02/13/2014 20:32
    Last year on a cold March day in Baltimore, close to 100 athletes gathered from grades 6th-9th for the Top 100 Rising Freshmen & Youth All American Combine. In a combine that was filled with some of the top 8th grade & 9th grade talent from the Bmore, The DMV, Philly, NJ &...

POWEDERSVILLE FOOTBALL STANDOUTS SELECTED TO ALL-AMERICAN GAME

06/14/2013 01:20
Powdersville football standouts selected to All-American game by Billy Cannada Staff...

 

 

                                     

Newsletter

Subscribe to our newsletter:

REGIONAL SCOUT APPLICATION

Please fill in the information below:


1. MARYLAND SEAHAWKS

2. FT LAUDERDALE (FL) HURRICANES (BCS NATL CHAMPS)

3. AUGUSTA (GA) BULLDOGS (SEC NATL CHAMPS) (BCS NATL RUNNER UP)

4. INLAND EMPIRE (CA) DUCKS

5. GEORGIA THOROUGHBREDS

6. FAST CAMP (TX) EAGLES

7. HANOVER (VA) WARRIORS (B1G 10/ ACC NATL CHAMPS)

8. NORTH HOUSTON (TX) PANTHERS

9. SOUTHERN MARYLAND HEAT

10. CENTRAL VA HURRICANES

11. DETROIT (MI) SPARTANS

12. HILLGROVE (GA) HAWKS

13. DIAMOND VALLEY (CA) STEELERS

14. TAMPA (FL) HURRICANES

15. PENNSGROVE (NJ) TWINS

16. NEW ROCK (GA) REDSKINS

17. 10TH ST (KY) CARDINALS

18. HARRISBURG (PA) BRONCOS

19. HENDERSON (NV) COWBOYS

20. SAN ANTONIO (TX) OUTLAWS

21. BEACON HOUSE (DC) FALCONS

22. WEST 7 (MI) RAMS

23. SHIVELY (KY) SEMINOLES

24. MORNINGSIDE (PA) VIKINGS

25. APOPKA (FL) RAPTORS

1. CAROL CITY (FL) CHIEFS (BCS NATL CHAMPS)

2. JACKSON (MS) STEELERS (SEC NATL CHAMPS) (BCS NATL RUNNER UP)

3. EAST END (VA) TIGERS (B1G 10/ACC NATL CHAMPS)

4. PERRY (GA) PANTHERS (SEC NATL RUNNER UP)

5. TEAM SHUTDOWN (MD)

6. PEMBROKE PINES (FL) BENGALS

7. DIAMOND VALLEY (CA) STEELERS

8. YELLOW JACKETS UNITED (TX)

9. CRAVEN (NC) JAGUARS (B1G 10/ACC NATL RUNNER UP)

10. HAMILTON (MD) TIGERS

11. HILLGOVE (GA) HAWKS

12. INLAND EMPIRE (CA) DUCKS

13. ATLANTA (GA) TIGERS

14. BALDWIN HILLS (CA) BRUINS

15. DETROIT (MI) SPARTANS

16. RUTHERFORD (TN) TIDE

17. DOWNINGTOWN (PA)

18. MONTGOMERY (AL) FALCONS  

19. LUMBERTON (NJ) HURRICANES

20. EAST CLEVELAND (OH) CHIEFS

21. WORLD FAMOUS JAGS (TX)

22. APOPKA (FL) RAPTORS

23. CHANDLER (AZ) BEARS

24. BALLANTYNE (NC) GATORS

1. MAPLEWOOD (MD) (B1G 10/ACC NATL CHAMPS)

2. YORK (PA) BEARS) (B1G 10/ ACC RUNNER UP)CV

3. CARSON (CA) COLTS

4. SAN ANTONIO (TX) OUTLAWS

5. CENTRAL DEKALB (GA) JAGS BLACK

6. KINGSWAY (NJ) DRAGONS

7. FT LAUDERDALE (FL) HURRICANES

8. VIRGINIA CAVS JPW

9. TROTWOOD (OH) RAMS

10. STATEN ISLAND (NY) HURRICANES

11. MISSION (TX) MUSTANGS

12. GRAFTON-TABB (VA) TIGERS

13. VARINA (VA) BLUE DEVILS

14. PEPPERMILL (MD) PIRATES

15. N HOUSTON (TX) GATORS

16. GWEN CHERRY (FL) BULLS JPW

17. W MELBOURNE (FL) BRONCOS

18. LA CUEVA (NM)

19. MCEACHERN (GA) INDIANS

20. LOS TOROS (CA) BULLS

21. DOSS (KY) DRAGONS

22. MOVAL (CA) FALCONS

23. VA BEACH MUSTANGS

24. O'FALLON (MO) RENEGADES

25. LEHI (UT)

1. WEST MOBILE (AL) BUCS (SEC NATL CHAMPS) (BCS NATL CHAMPS)

2. YORK (PA) BEARS (B1G 10/ ACC NATL CHAMPS)

3. NORTH TEXAS COWBOYS

4. CARSON (CA) COLTS

5. CENTRAL VA HURRICANES

6. ATLANTA (GA) DUCKS

7. PLANTATION (FL) WILDCATS

8. WEST 7 (MI) RAMS

9. MARSHALL HEIGHTS (DC) BISON

10.TRUTH BLACK (TX)

11. WEST BALTIMORE (MD) DUCKS

12. WEST VALLEY (AZ) BANDITS

13. GC (NY) COWBOYS

14. FREDERICKSBURG (VA) YELLOW JACKETS

15. GLEN LEA (VA) LIONS

16. PATUXENT (MD) RHINOS

17. CRAVEN (NC) JAGS

18. COLUMBIA (MD) RAVENS

19. EASTLAKE (CA) PANTHERS

20. FT WORTH (TX) WOLVERINES

21. EKAA (TN) RUNNERS

22. MONTGOMERY (AL) FALCONS

23. MIAMI GARDENS (FL) RAVENS

24. SAVANNAH (GA) DAWGS

25. CHEYENNE (NV) REBELS

1. SHIVELY (KY) SEMINOLES (BCS NATL CHAMPS) (SEC NATL CHAMPS)

2. FREDERICKSBURG (VA) YELLOW JACKETS (B1G 10/ ACC NATL CHAMPS)

3. VIRGINIA VIKINGS (B1G 10/ ACC RUNNER UP)

4. YORK (PA) BEARS

5. ATLANTA (GA) DUCKS

6. MIRAMAR (FL) WOLVERINES

7. ROCK SPRINGS (GA) MUSTANGS

8. BONITA (CA) BUCS

9. NORTH PHILLY (PA) AZTECS

10. FT WORTH (TX) OUTLAWS

11. TEXAS RENEGADES

12. HIGH VIEW (KY) MUSTANGS

13. WILMINGTON CARSON (CA) PILOTS

14. TAMPA NUCCIO (FL) JAGS

15. ROCKLEDGE (FL) RAIDERS